
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 2.3 W |
| Power Dissipation | 40 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 885 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 8.4 A |
| Rds On Max | 307 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150 V |
| Element Configuration | Single |
| Gate Charge | 9.1 nC |
| Drain to Source Resistance | 241 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -25 V, 25 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 150 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 4 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | P-Channel |
Stock: 14500
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57537
Ext.Price$0.57537
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57537 | $0.57537 |
| 10 | $0.46080 | $4.60800 |
| 25 | $0.42201 | $10.55025 |
| 50 | $0.38648 | $19.32400 |
| 100 | $0.35394 | $35.39400 |
| 300 | $0.34659 | $103.97700 |
| 500 | $0.33940 | $169.70000 |
| 1000 | $0.33257 | $332.57000 |
| 3000 | $0.30436 | $913.08000 |
| 5000 | $0.28811 | $1440.55000 |
